Про конкурс:
АТ «Трест Житлобуд-1» - велика українська будівельна організація, запросила студентів архітектурного факультету ХНУМГ ім. О.М.Бекетова взяти участь в конкурсі «Житловий комплекс по вул. Єлизаветинська».
Метою конкурсу було запропонувати концепцію розміщення житлових будинків, майданчиків відпочинку, автостоянок в єдиний архітектурний ансамбль.
Площа ділянки 5,95 га. Житловий комплекс повинен відповідати комфортності, сучасним тенденціям проектування і будівництва житла на 40-60 тис. кв. метрів загальної площі. Будівлі повинні бути цегляними до 9-16 поверхів з 1/2/3-х кімнатними квартирами, площею не біліше 90 м2.
В обов'язковий склад проекту повинна входити наступна документація:
- генплан;
- плани типових поверхів;
- зовнішній вид (2-3 візуалізації);
- основні ТЕП;
- короткий опис концепції.
Критерії оцінки:
- реалістичність запропонованих архітектурних рішень;
- створення комфортного середовища і якісного простору для життя;
- економічність даної пропозиції;
Термін конкурсу: з 10. 02 по 13. 03. 2017 року.
У назначений термін у АТ «Трест Жилстрой-1» було представлено три концепції студентів 5 курсу групи МА 2016-1 АБіС кафедри АБіСДАС.
Запропонований комплекс розташовується в районі Левада. Територія відноситься до центральної частини міста, примикає до вулиць Заливна з півночі і Єлизаветинська зі сходу. Безпосередня піша доступність до станції метро Гагаріна і ж/д станції Левада, а також до центрального автовокзалу.
Проект під назвою мікрорайон «Левадівський» запропонували студенти Губіна Марія, Лінкевич Єва, Цибулька Ілля. Житловий фонд складається з 5-ти різних секцій з поверховістю від 9 до 16, житловий фонд становить 51 тис. м2 (Рис.1; 2) Будинки організують внутрішні двори. Проектом пропонується запроектувати пішохідний бульвар через весь мікрорайон, який не перетинається з рухом машин. На нього нанизуються дозвільні площадки (дитячі, спортивні, тихого відпочинку). Бульвар відкривають два з'єднаних будинки-пілони, далі прохід йде через арки-вставки між секційними будинками і замикається архітектурною домінантою - 16-ти поверховим будинком з торгівельною функцією і сквером з штучно насипаними зеленими пагорбами. Дахи будинків експлуатуються. Так само, простір між переходами-вставками може використовуватися як місця збору для мешканців будинку на нижніх поверхах, і на верхніх - як приватні літні площі - балкони. Організована вело доріжка.
Рис.1. Архітектурно-планувальна і просторова концепція мікрорайону.
Образ об’ємів досить лаконічний і стриманий, але при цьому створює відчуття затишку. Як перспектива розвитку мікрорайону - можна використовувати перші поверхи під суспільну функцію. Концепцією запропоновано підземні паркінги. Житловий фонд складає 50,11 тис. м2 при площі забудови – 6 525 м2.
Рис.2. Архітектурно-просторова концепція м-ну. Перспектива з «пташиного» польоту.
Також, групою був розроблений варіант, при якому щільність забудови вища. Житловий фонд складає 71 тис. м2.
Концепція під назвою «Смарагд» була запропонована Донченко Іриною і Тищенко Валерією (Рис.3; 4; 5). Загальна просторова ідея - це центральний зелений бульвар між житловими групами, дуже пластичний, який з’єднує захід і схід мікрорайону і об’єднує всю соціальну його структуру. З півночі студенти розташували 14-ти і 16-ти поверхові будинки, щоб захистити мікрорайон він превалюючих вітрів. А з південної сторони вони пропонують розташувати 9-ти і 12-ти поверхові секційні будинки для більшого сонячного освітлення усього мікрорайону. Під’їзди до будинків виконані так, щоб вони не перетинали пішохідний бульвар з дитячими майданчиками і майданчиками тихого відпочинку.
Рис.3. Генплан м-на «Смарагд».
Рис.4. Внутрішні простори житлових груп.
Рис.5. Внутрішні простори житлових груп.
Об’ємна пластика будівель посилена балконами, лоджіями, які мають різні кольорові забарвлення. Торгівельна функція примикає до зеленого бульвару і розосереджена по мікрорайону.
Третя концепція під назвою «Мікрорайон по вул. Єлизаветинська» запропонована Герасименко Єлизаветою, Кесаревою Алісою і Чепурною Євгенією і направлена з одного боку, на максимальне збільшення внутрішнього «зеленого» простору всього мікрорайону, з іншого – зменшення транспортних пересувань по ньому (Рис.6; 7). Цю ідею автори реалізують за рахунок меридіонального розташування секційних житлових будинків. Це дало можливість максимально розширити внутрішній простір мікрорайону. Проїзди до будинкових під’їздів заплановані з трьох напрямків: з вул. Єлизаветинської, з заходу і з сходу. Весь мікрорайон потопає у зелені. Дахи використовуються мешканцями. Загальна житлова площа – 59,500 м2 при площі забудови – 8324 м2. Площа озеленення складає – 35385, 6 м2.
Рис.6. Схема Генплану.
Рис.7. Внутрішнє середовище мікрорайону. «Зелений» бульвар.