Кафедра була заснована в 1934 році, та має назву архітектура будівель і споруд та дизайну архітектурної середи.
Кафедра архітектури будівель і споруд та дизайну архітектурного середовища - одна з найстаріших кафедр Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова. Колектив кафедри має вищу категорію акредитації з правом підготовки не тільки бакалаврів, а й магістрів архітектури, кандидатів архітектури.
Кафедра була заснована в далекому 1934 році, коли в Харківському інституті інженерів комунального будівництва були створені два нових факультети - паркобудівний та містобудівний (з 1935 року - архітектурний). За сім десятиліть свого існування кафедра дала путівку в життя сотням фахівців в галузі архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва. Серед найбільш відомих випускників кафедри архітектури будівель і споруд та дизайну архітектурного середовища (в минулому кафедри архітектурного проектування і малюнка) - найбільший фахівець з зодчества Київської Русі, доктор архітектури Г.І. Логвин, доктор архітектури Н.С. Коломієць, який багато років очолював Київський інститут теорії і історії архітектури, народний архітектор СРСР Н.С. Алфьоров, відомі українські архітектори А.Г. Крикін, A.C. Маяк, З.Д. Юдкевич, A.C. Проскурнин і інші.
З перших же днів на кафедрі зібрався колектив архітекторів професіоналів, імена яких представляли гордість вітчизняної архітектури і містобудування. Це видатний зодчий, академік архітектури, професор А.Н. Бекетов, член-кореспондент Академії архітектури УРСР В.І. Пушкарьов, один з основоположників Украйні кого модерну К.М. Жуков, тонкий знавець класичної архітектури професор Ф.А. Черноморченко, один з найяскравіших представників архітектури конструктивізму професор Я.А. Штейнберг, чудовий архітектор-практик A.B. Лінецький, видатний майстер модерну професор A.M. Гінзбург.
Містобудівному мистецтву на кафедрі вчили найбільші урбаністи України - автор генерального плану Харкова професор, почесний член Королівського інституту британських архітекторів А.Л. Ейнгорн, автор генерального плану Києва П. Хаустов. У короткий термін була створена матеріальна база для навчання архітекторів - заля малювання і живопису, скульптурна майстерня, кабінети дендрології, квітництва.
Все це дозволило академіку архітектури А.К. Бекетову в 1939 році написати: "Інститут Комунального Будівництва є Всеукраїнським центром Архітектурно-художнього і Будівельно-технічної освіти молоді." Велика Вітчизняна війна трагічно обірвала творчу хода країни, інституту, кафедри.
У важкі післявоєнні роки архітектурна підготовка відродилася не відразу. Але кафедра архітектури продовжувала плідну роботу, здійснюючи архітектурне навчання фахівців міського господарства, будівництва, економіки. На зміну старим майстром прийшла плеяда нових професіоналів. У післявоєнні роки на кафедрі архітектури працювали доктор архітектури професор І.А. Ігнаткін, головний архітектор м. Харкова в ті роки A.M. Касьянов, професор, ректор інституту A.B. Михайлик, видатні архітектори практики В.М. Горіхів, З.Д. Юдкевич, Г.Г. Вегман, А.Г. Крикін.
З 1973 року на кафедрі відновилася підготовка архітекторів. У ці роки провідними викладачами кафедри стали кандидати архітектури, професора В.Д. Белогуб, O.K. Терзян, Е.А. Святченко, кандидати архітектури, доценти Г.І. Васильєв, П.Є. Шпара, A.C. Маяк.
У 1980 році зросла кафедра була розділена на два самостійних творчих колективи - кафедру архітектурного проектування і малюнка і кафедру архітектури (перетворену пізніше в кафедру містобудування). Обидві кафедри досі підтримують тісні творчі зв'язки. Свідчення тому успішна спільна робота студентів і викладачів обох кафедр за науковою програмою "Міський проект" (науковий керівник кандидат архітектури, професор В.Т. Семенов).
Нині кафедру архітектури будівель і споруд та дизайну архітектурного середовища очолює доцент,кандидат архітектури. О.А. Попова. На кафедрі працює 2 професори, 12 кандидатів архітектури і доцентів, 3 старших викладача, 4 асистента.
З 1979 року кафедра - постійний учасник республіканських, всесоюзних, а з 1998 року і міжнародних оглядів-конкурсів дипломних проектів. Про високому професійному рівні вихованців кафедри і їх керівників говорять завойовані на цих оглядах десятки дипломів першого і другого ступенів, спеціальні дипломи Міжнародного Союзу архітекторів. Тільки за два останніх десятиліття кафедра підготувала понад 750 дипломованих архітекторів.
Відповідно до ліцензії Міністерства освіти кафедра готує бакалаврів архітектури за спеціальністю "Містобудування" і магістрів архітектури за спеціальностями "Архітектура будівель і споруд" та "Дизайн архітектурного середовища". З огляду на вимоги сьогоднішнього дня, колектив кафедри веде пошук нових професійних напрямків.
Уже понад два десятиліття на кафедрі навчаються іноземні студенти. За цей час кафедра дала путівку в життя більш ніж трьомстам архітекторам для країн Африки (Єгипет, Марокко, Туніс, Нігерія, Кенія, Сомалі, Буркіна-Фасо, Алжир, Намібія, Танзанія та ін.), Азії (Ліван, Сирія, Йорданія, Палестина, Бангладеш, В'єтнам, Непал, Бірма, Ізраїль та ін.), Латинської Америки (Венесуела, Колумбія, Чилі, Болівія, Коста-Ріка та ін.). Ведеться успішна підготовка студентів з прикордонних областей Росії.
Випускники кафедри плідно працюють у всіх регіонах України, за кордоном. Багато з них є керівниками творчих архітектурних майстерень, головними архітекторами міст, районів, провідних архітектурно-будівельних компаній. Отримана на кафедрі професійна підготовка дозволяє випускникам працювати в самих різних галузях архітектурного проектування, дизайну, образотворчого мистецтва.
На кафедрі розроблений і продовжує розширюватися і вдосконалюватися широкий спектр програмно-методичного забезпечення. В даний час на кафедрі читаються багато навчальні дисципліни, в тому числі базові лекційні курси з теорії містобудування і ландшафтної архітектури, методикою архітектурного проектування, історії мистецтв, архітектури та містобудування, теорії реконструкції та реставрації міського середовища і т.д.
Тільки за останні роки викладачами кафедри підготовлені десятки методичних вказівок, випущені навчальні посібники з історії архітектури (П.В. Панов, В.А. Кодин), типології житлових будинків (Е.А. Святченко, В.А. Лаврук), фундаментальний підручник по курсу "Ландшафтний дизайн" (Н.Я. Крижанівська).
Кафедра має в своєму розпорядженні навчальні аудиторії, методичний кабінет ландшафтної архітектури. Студенти кафедри - постійні учасники творчих конкурсів, деякі їх розробки затверджені на містобудівній раді м. Харкова, підготовлений банк даних по десяткам кварталів м.Харкова, які вимагають реконструкції. Студенти, які навчаються на кафедрі, розвивають свої професійні навички під час виробничих практик в провідних проектних організаціях України. У Харківській філії інституту "Укрпроектреставрація" створено філію кафедри. Крім аудиторних занять студенти беруть участь в роботі наукових гуртків і семінарів, виступають з доповідями на наукових конференціях, беруть участь в творчих конкурсах, виставках. На кафедрі працює постійний науково-методичний семінар, аспірантура.
Специфіка кафедри зумовила широкий спектр наукових пошуків. На кафедрі виконуються реальні розробки по ландшафтній проблематикі - це проект рекламно-експозиційного парку по вулиці Клочківській у Харкові, проект дитячого оздоровчого табору "Сонячний", реконструкція ботанічного саду в м. Харкові та ін.. Проектні розробки отримали високу оцінку і були прийняті до реалізації. Кафедра постійно бере участь в міських виставках з ландшафтного дизайну, ілюструючи свої курсові та дипломні проекти. За кращу експозицію з ландшафтного дизайну неодноразово нагороджувалася спеціальними грамотами.
Викладачі та студенти кафедри беруть участь в міжнародних програмах обміну та дистанційного навчання з вищими архітектурними школами в м. Бааса (Фінляндія), в м. Петра (Греція), в м. Хайфа (Ізраїль). Налагоджено обмін розробками і методиками архітектурно-містобудівного проектування з фірмами Лівану, Йорданії, Марокко, Лівії.
Колектив кафедри архітектури будівель і споруд та дизайну архітектурного середовища докладає всіх зусиль для вдосконалення професійної підготовки архітекторів, здатних успішно вирішувати всі зростаючі завдання третього тисячоліття.