УЧАСТЬ ВИКЛАДАЧА КАФЕДРИ АБіС РУДЕНКО АЛІНИ ОЛЕКСАНДРІВНИ В МІЖНАРОДНОМУ НАУКОВОМУ ПРОЄКТІ ТА МІЖНАРОДНІЙ ПРОГРАМІ НАУКОВОГО СТАЖУВАННЯ
Викладач кафедри архітектури будівель і споруд, гарант освітньої програми першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 – Архітектура та містобудування Руденко А.О. прийняла участь в Міжнародному науковому проєкті “Схід-Захід” від International Historical Biographical Institute (Dubai – New York – Rome – Burgas – Jerusalem – Beijing) та у 31 Міжнародній програмі наукового стажування «Нобелівські Лауреати: Вивчення Досвіду та Професійних Досягнень для Формування Успішної Особистості та Трансформації Оточуючого Світу», що тривала у Дубаї, Осло, Стокгольмі, Нью-Йорку, Римі, Бургасі, Єрусалимі та Пекіні з 10 січня по 10 березня 2025 року в обсязі 180 годин (6 кредитів ECTS) та підтверджує присвоєння кваліфікації “Міжнародний Викладач & Старший Дослідник” (Міжнародний сертифікат № 31 012 від 10 березня 2025 року).
ДЛЯ СТУДЕНТІВ-АРХІТЕКТОРІВ ПРОВЕДЕНО ЛЕКЦІЮ ПРОФЕСОРА ДАЛЯ ДІЙОКЕНЕ (ВІЛЬНЮС, ЛИТВА)
12.03.25 проведено міжнародну лекцію професора Даля Дійокене, декана Архітектурного Факультету Вільнюського технічного університету імені Гедимінаса на тему «Місто і річка: трансформація сучасних прибережних ландшафтів». Лекція була проведена англійською мовою, на якій були присутні понад 40 слухачів різних курсів спеціальності 191 – Архітектура та містобудування.
Основний матеріал лекції було присвячено долі міст, розташованих біля річок, що здавна були з ними пов’язані. Каунас, друге за величиною місто Литви, формувалося під впливом своїх річок, але цей зв’язок поступово послабився. Колись життєво важливі для розвитку міста, річки втратили свою роль. Сьогодні важливо відновити цей взаємозв’язок. Дослідження 2023 року зосереджувалося на відновленні історичних та урбаністичних зв’язків Каунаса з водними артеріями, підкреслюючи унікальне розташування міста в місці їхнього злиття.
Мета лекції полягала в інтеграції річкових берегів у міську структуру, покращенні доступності та функціональності територій. Геопросторовий аналіз допоміг оцінити стан берегів, інфраструктуру та потенціал розвитку. Воркшопи за участю архітекторів, урбаністів і місцевої громади дозволили інтерпретувати результати через мистецькі експерименти. Використовуючи сучасні та традиційні методи дослідження, було запропоновано чотири сценарії трансформації прибережних зон, спрямовані на зміцнення локальної ідентичності та характеру міста.
Дякуємо за співпрацю!
ЛЕКЦІЯ ДЕКАНА АРХІТЕКТУРНОГО ФАКУЛЬТЕТУ ВІЛЬНЮСЬКОГО ТЕХНІЧНОО УНІВЕРСИТЕТУ ІМ. ГЕДІМІНАСА
https://liedm.zoom.us/j/98363045214
Meeting ID: 983 6304 5214
МІЖНАРОДНЕ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ВИКЛАДАЧІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПЕЦІАЛЬНОСТІ НА ТЕМУ: «НЕФОРМАЛЬНА ОСВІТА ТА АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ У ПІДГОТОВЦІ БАКАЛАВРІВ ТА МАГІСТРІВ В КРАЇНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ ТА УКРАЇНІ»
З 04.02.2025 по 13.02.2025 в. о. зав. кафедри архітектури будівель і споруд, доцент Смірнова О. В. та в. о. зав. кафедри основ архітектурного проєктування, доцент Вотінов М. А. прийняли участь у Міжнародному підвищенні кваліфікації (вебінарі) на тему: «Неформальна освіта та академічна доброчесність у підготовці бакалаврів та магістрів в країнах європейського союзу та Україні» (м. Люблін, Республіка Польща). Програма підвищення кваліфікації (вебінару) складається з 1,5 кредитів ECTS (45 годин), які включають 20 годин практичних занять, 13 годин самостійної роботи та 12 годин лекцій. Апробація міжнародного підвищення кваліфікації включала наступні дисципліни з різних освітніх програм спеціальності «Архітектура та містобудування»: Комплексне архітектурне проєктування; Архітектура сучасного житла; Архітектурна екологія; Архітектурно-містобудівне проєктування з використанням інноваційних технологій; Вдосконалення об’єктів ландшафтної архітектури.
ВІЗИТ ФІНСЬКОГО АРХІТЕКТОРА МАРКО КАЗАГРАНДЕ ДО ХНУМГ ІМ. О. М. БЕКЕТОВА
Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова відвідав керівник міжнародної компанії Casagrande Laboratory (Гельсінкі, Фінляндія), що займається архітектурою, біоурбанізмом та інноваціями, фінський архітектор, професор Марко Казагранде.
Візит тривав з 11 по 13 грудня 2024 року. Під час візиту відбулися зустрічі нашого європейського партнера з ректором проф. І.В. Білецьким, з професорсько-викладацьким складом та студентами.
На зустрічах були обговорені теми біоурбанізму, розвитку міст третього покоління та біоакупунктури міської забудови. Зацікавленість викликала можливість адаптації актуальних освітніх дисциплін до новітніх європейських тенденцій відновлення забудови, комплексного підходу до створення сучасного архітектурного середовища та комфортного урбаністичного простору.
Також професор Марко Казагранде ознайомився з архітектурою міста Харків, відвідав найбільш постраждалі від військових подій райони міста.
В рамках реалізації міжнародної співпраці він запропонував науковцям та здобувачам вищої освіти ХНУМГ імені О.М. Бекетова взяти участь у Венеціанському Бієнале архітектури 2025.
Підсумком візиту професора Марко Казагранде у Харків стало підписання 13 грудня 2024 року угоди між Харківським національним університетом міського господарства імені О.М. Бекетова та Casagrande Laboratory (Гельсінкі, Фінляндія).
ПРОВЕДЕНО ВІДКРИТУ ЛЕКЦІЮ АНГЛІЙСЬКОГО АРХІТЕКТОРА АЛЬБЕРТО ВІЛЬЯНУЕВА
У вівторок, 10 грудня 2024 року відбулася відкрита он-лайн лекція англійського архітектора Альберто Вільянуева, досвідченого науковця, завідувача факультету архітектури Лондонського університету Ravensbourne.
Архітектор провів дуже цікаву лекцію на тему міждисциплінарності, організації і соціального впливу проєктів. Під час своєї лекції він презентував проєкти в Лондоні та інших країнах світу, які були виконані в колаборації з різними спеціалістами у рамках міждисциплінарної співпраці. Також були представлені презентації, які ілюстрували, як можна використовувати громади і різні зацікавлені сторони для прийняття рішень.
Лекцію відвідали студенти та науково-педагогічні працівники університету, зокрема зі спеціальності 191 – Архітектура та містобудування, які активно і з великою зацікавленістю долучились до дискусії.
Лекція архітектора, доцента і керівника архітектурного факультету Лондонського університету Альберто Вільянуева
10 грудня 2024 о 17:00 (за Київським часом)
Посилання на Zoom конференцію
https://us05web.zoom.us/j/85202997519?pwd=ZvB5TicjFo4qR6kynx1eoZMMDsTqKk.1
Ідентифікатор конференції: 852 0299 7519
Код доступу: 4fGkeb
ON-LINE ЛЕКЦІЯ З ФІНСЬКИМ АРХІТЕКТОРОМ МАРКО КАСАГРАНДЕ
Марко Касагранде – фінський архітектор, який працює на перетині антропогенного середовища, мистецтва та науки, поєднання, яке призвело до створення екологічно свідомих інсталяцій по всьому світу.
Марк Касагранде - директор однойменної лабораторії Casagrande (C-LAB), він також мав низку робіт, виставлених на Венеціанських архітектурних бієнале, і викладав у престижних університетах і коледжах по всьому світу. Наразі Марк Касагранде викладає лекції по архітектурі сталого розвитку на кафедрі архітектури будівель і споруд ХНУМГ в якості запрошеного професора.
Лекції Марко Касагранде відбувалися на платформі Teems та проводилися в рамках вибіркового блоку “Архітектура сталого розвитку” для магістрів першого курсу ОПП та ОНП “Архітектура будівель і споруд” спеціальності 191 Архітектура і містобудування. Лекції були присвячені новому напрямку в архітектурі - біоурбанізму.
ON-LINE ЗУСТРІЧ З ФІНСЬКИМ АРХІТЕКТОРОМ МАРКО КАСАГРАНДЕ
Марко Касагранде (1971 р.н.) закінчив Технічний університет Гельсінкі, факультет архітектури у 2001 році. На початку своєї кар'єри Касагранде почав поєднувати архітектуру та інші види мистецтва і науки з низкою екологічно свідомих архітектурних споруд по всьому світу.
Він лауреат Європейська архітектурна премія 2013, Премія Комітету міжнародних архітектурних критиків CICA 2013 року в галузі концептуальної та художньої архітектури та Глобальна премія ЮНЕСКО та Глобальна премія за сталу архітектуру 2015
Роботи Касагранде тричі обиралися на Венеціанську бієнале архітектури, у 2000, 2004 та 2006 роках.
Роботи та вчення Касагранде непомітно переплітають архітектуру, ландшафтний дизайн, міський та екологічний дизайн, науку та мистецтво навколишнього середовища, додаючи до бурхливого архітектурного мислення під назвою «commedia dell'architettura» широке бачення готового людського середовища існування, пов'язане з соціальною драмою та екологічною свідомістю.
«Немає нічого природнішого за природу». Він розглядає архітекторів як шаманських конструкторів, що тлумачать тільки те, що посилає вища природна сила.
Касагранде розглядає міста як організм зі складною енергією, в якому різні пересічні шари енергетичних потоків визначають дії громадян, а також розвиток міста.
Поєднуючи екологічну архітектуру та міське планування, Casangrande розробляє методи маніпулювання міськими енергетичними потоками з метою створення екологічно стійкого міського розвитку в напрямку так званого міста третього покоління. Теорія бачить майбутнє міського розвитку як руїни індустріального міста, як органічну машину, знищену природою, в тому числі людською.
Міська акупунктура: Крос-архітектурне маніпулювання колективним сенсорним інтелектом міста. Місто розглядається як енергетичний організм, життєве середовище. Міська акупунктура фокусується на контакті з природою. Чутливість потрібна, щоб зрозуміти енергетичні потоки Qi над візуальним містом і реагувати на гарячі точки (імпульси) Qi. Екологічне мистецтво здатне виробляти акупунктурні голки для міської (енергетичної) Ци. Бур'ян виросте з найменшої тріщини в асфальті і в результаті знищить місто. Міська акупунктура – це бур'ян, а акупунктурна точка – тріщина. Можливість впливу є тотальною, пов'язує людську природу як частину Природи. Теорія відкриває двері до неконтрольованої творчості та свободи. Руїни – це щось рукотворне, що стало частиною природи.
З 2000 року Касагранде викладав у 65 академічних університетах у 25 країнах, включаючи Університет Аалто, Гельсінський університет мистецтва та дизайну, лабораторію Андо Токійського університету та Центральну академію образотворчих мистецтв Китаю. У 2001-2004 роках він був запрошений як професор до Школи архітектури в Бергені та до Тайванського університету, Тайвань Тамкан, факультет архітектури у 2004-2009 роках.
Касагранде також очолює незалежний міждисциплінарний дослідницький центр Ruin Academy в Тайбеї і Тайдуні, Тайвань (2010-дотепер) і Артена, Італія (2013-дотепер) у співпраці з Центром сталих глобальних технологій SGT Університету Аалто. Касагранде є віце-президентом Міжнародного товариства екоурбанізму (2014-дотепер).
Марко Касагранде є директором Лабораторії Касагранде (2003-дотепер), фінської, але глобально активної багатопрофільної дизайнерської та інноваційної компанії;
Лекція була проведена за ініціативою д.арх., професора, завідувачки кафедри АБіС Галини Осиченко в рамках навчального курсу Теорії архітектури та містобудвання новітньої епохи. У спілкуванні з архітектором прийняли участь 71 учасник: студенти - архітектори та викладачі ННІ АДОМ.
Викладачі і студенти висловлюють щиру подяку пану Марко Касагранде за цікаву і змістовну лекцію, за можливість спілкування та співпрацю!!
ЛЕКЦІЯ НОРВЕЗЬКОГО АРХІТЕКТОРА ХАНСА- ПЕТТЕРА Б’ЮРНОДАЛЬ
Ханс-Петтер Б’ЮРНОДАЛЬ є творчим лідером проєктної компанії bjørnådal arkitektstudio as. Це команда творчих людей з акцентом на якість, довоговічність та поезію у своїх проєктах. Ханс Петтер Бйорнодал має ступінь магістра архітектури в BAS (2003) і вивчав соціальну антропологію, ландшафтну екологію та філософію. Бйорнодал є головним архітектором Bjornadal Arkitektstudio (www.barkitekt.no), Bjornadal ART і одним із творців KSU Bylab у співпраці з Карлом Ендресеном. Ханс-Петтер досліджує архітектуру через художній і соціально-антропологічний підхід і створює цілісні та поетичні проекти, які мають відношення до людей і враховують досвід людей у нашому сучасному суспільстві. Бйорнодаль отримав низку нагород за свої роботи, робота його була представлена у Nordic Pavilion під час La Biennale di Venezia 2016 (Венеціанського архітектурного Бієнале 2016 року) і він був обраний для розробки церемонії відкриття Bodо 2024 European Capital of Culture (Будо 2024 Європейська культурна столиця). В ході лекції Ханс-Петтер ознайомив присутніх зі структурою свого бюро, методологією проєктних робіт та сутністю поетичного підходу до проєктування.
Особливо задоволення викликало у присутніх знайомство з реалізованими об’єктами бюро та проєктами.
Лекція була проведена за ініціативою д.арх., професора, завідувачки кафедри АБіС Галини Осиченко в рамках навчального курсу Теорії архітектури та містобудвання новітньої епохи. У спілкуванні з архітектором прийняли участь 71 учасник: студенти - архітектори та викладачі ННІ АДОМ.
Викладачі і студенти висловлюють щиру подяку пану Хансу-Петтеру Б’ЮРНОДАЛЬ за цікаву і змістовну лекцію, за можливість спілкування та співпрацю!!
ON-LINE ЛЕКЦІЯ ДАТСЬКОГО АРХІТЕКТОРА КАРСТЕНА ПОЛЬССОНА
18 листопада 2022 року для магістрів 1 курсу спеціальності 191-Архітектура і містобудування відбулася он-лайн лекція датського архітектора Карстена Польссона “The European city: History and development of city blocks”. Це перша лекція із запланованої серії лекцій про сучасні тенденції у проектуванні міст, що будуть проведені для магістрів.
Карстен Польссон – архітектор практик, засновник проєктного бюро - Pålsson Urbanism ( з роботами та ідеологією бюро можливо ознайомитися на сайті http://palssonurbanism.com/ ). Автор книги «Як спроектувати гуманні міста – громадські простори та місто», що опублікована англійською, німецькою та данською мовами.
Робота Pålsson Urbanism базується на принципах, описаних у десяти темах міської трансформації, що розглядаються в книзі Карстена Польссона. Наведена нижче діаграма показує 10 тем на осі часу, які проявлялися як загальні тенденції за останні десятиліття перетворення міст у розвинених країнах. Ці теми виникають як відповідь на розвиток великих міст, постійно створюючи нові виклики для структури, умов життя та зовнішнього вигляду. Ці виклики – разом із народними рухами і рухами споживачів – вимагають нових відповідей і нового фокусу на професійній практиці містобудівників, архітекторів, політиків та інших.
Розпочалася серія лекцій на тему «Європейський шлях відбудови міст» від данського архітектора, автора книг, генерального директора Pålsson Urbanism Aps - Карстена Полссона (Karsten Pålsson) (Architect MAA)
Перша і друга лекції вже пройшли: «ЕВРОПЕЙСЬКЕ МІСТО. Історія та розвиток міських кварталів» та «ЯК ПРОЄКТУВАТИ ГУМАННІ МІСТА. 10 тем міської трансформації».
Спільно з професором Іриною Древаль, доктором архітектури, професоркою, завідувачкою кафедри Урабаністики та містобудування та Галиною Осиченко, доктором архітектури, професором кафедри Архітектури, дизайну та образотворчого мистецтва і студентами груп М АБІС 2021-1, М ДАС 2021-1, М МБ 2021-1 спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» та викладачами, аспірантами кафедр проходять цікаві дискусій та обговорюються актуальні питання з реконструкції та реабілітації міських територій на прикладі Європейських міст.
Книга Карстена Польссона невдовзі вийде українською мовою. Вітаємо автора та чекаємо наа вихід його книгу.
ВИЇЗНИЙ ПРАКТИКУМ СТУДЕНТІВ ТА ВИКЛАДАЧІВ
В БОЛГАРІЮ, м. ВАРНА
З 22.06-02.07.2019 р. студенти та викладачі факультетів архітектури, дизайну та образотворчого мистецтва та будівельний здійснили сумісну подорож до Болгарії (м. Варна) з метою проходження практикуму на тему: «Матеріали і технології в будівництві та архітектурі» у Варненському університеті «Черноризец Храбьр».
Під час подорожі студенти та викладачі мали змогу ознайомитись із матеріально-технічною базою університету, відвідати лекції та майстер-класи провідних педагогів архітектурного факультету, побачити виставку дипломних та курсових проектів студентів-архітекторів та будівельних спеціальностей, а також пройти відповідні тренінги за темою практикуму із отриманням сертифікату Європейського зразка.
Символічним було те, що під час огляду різноманітних виставкових локацій в Варненському університеті студенти мали змогу побачити свої конкурсні роботи, які перемогли восени у щорічному креативному конкурсі «Varna Spaghetti Engineering».
Цікаві та пізнавальні лекції від провідних фахівців університету (Assoc. Prof. Eng. Rositsa Petkova-Slipets, PhD ( Head of Architecture Faculty), Assoc. Prof. Milena Kichekova, PhD Dipl. Eng. (Head of Department of Construction Engineering), Arch. Plamen Petrov, PhD) були прочитані для студентів про сучасні тенденції будівництва в Болгарії та світовий досвід використання різноманітних домішок типу полімерів (полімерні оптичні волокна) при виготовлені надстійких та декоративних бетонів, використання вантових конструкцій при будівництві унікальних інженерних споруд.
Дуже цінним був обмін знаннями між студентами 2-го курсу ХНУМГ ім. О. М. Бекетова та Варненського університету «Чорноризец Храбьр», під час якого студенти виконували різноманітні завдання допомагаючи один одному та вирішуючи їх разом.
У вільний час від навчання були проведені екскурсії основними місцевими архітектурними пам’ятками міста, такими як сакральні споруди, поклади римських терм, кам’янистий ліс, пішохідні вулиці з колоритною архітектурою міста та інші.
ПЕРЕМОГА В МІЖНАРОДНОМУ КОНКУРСІ
«VARNA SPAGHETTI ENGINEERING 2018»
Студенти-архітектори 2-го курсу кафедри основ архітектурного проектування факультету АДОМ ХНУМГ ім. О.М. Бекетова під керівництвом робочої групи (Мамонов К.А. – декан будівельного факультету, голова робочої групи; Рищенко Т.Д. – декан факультету архітектури, дизайну та образотворчого мистецтва; Радзинська Ю.Б. – старший викладач кафедри земельного адміністрування та ГІС; Вотінов М.А. – зав. каф., доц. каф. ОАП; Смірнова О.В – доцент кафедри АБіСтаДАС; Калмиков О.О. – доцент кафедри будівельних конструкцій; Гаруст А. Ю. – старший інспектор деканату по роботі з іноземними студентами) прийняли участь в Міжнародному VI конкурсі «Varna Spaghetti Engineering 2018», який проходив 16-18 листопада 2018 року в Болгарії, місто Варна, Варненски Свободен Университет «Черноризец Храбър».
Міжнародний конкурс «Varna Spaghetti Engineering» – найбільш успішний формат архітектурного конкурсу на прояв нестандартного мислення і уяви молодих фахівців, що мають професійну підготовку в області «Архітектура, будівництво та геодезія».
Сутність конкурсу полягала в тому, щоб за відведений час (180 хвилин) з підручних регламентованих матеріалів, основними з яких були Spaghetti (до 800 г), клейовий термопістолет, клейові силіконові палички, поліпропіленові муфти та мотузка створити макет мосту відповідно до умов конкурсу, в якому основний акцент відведений на його атрактивність (привабливість).
Другий етап конкурсу полягав у презентації зробленого макет-проекту перед широкою публікою, а також в подальшій перевірці його на міцність, зануривши на проїждже полотно мосту 18 гир по 500 г, що в цілому дорівнювало 9 кг.
В якості організатора і ведучого цього виняткового по його інноваційному духу конкурсу Департамент будівництва будівель і споруд Варненски Свободен Университет «Черноризец Храбър» зумів об'єднати зусилля учнів та студентів для створення унікальної інженерної споруди – моста із Spaghetti.
Конкурс був відкритий президентом Варненски Свободен Университет «Черноризец Храбър» – проф. д. ик. н. Анна Недялкова, яка побажала успіхів конкурсантам та висловила підтримку з боку керівництва університету в пошуку нових форм і професійного вкладу молодих фахівців.
Мости, побудовані учасниками, оцінювалися авторитетним журі. Основними критеріями оцінки мостів були атрактивність і стійкість.
Учасниками міжнародного конкурсу були 24 команди студентів із ВНЗ та коледжів архітектури, будівництва та геодезії з міст Софія, Варна, Бургас, Шумен, Кирджалі та Пазарджик (Болгарія) і 4 команди студентів, що представляли ХНУМГ ім. О.М. Бекетова (м. Харків, Україна).
Від ХНУМГ ім. О.М. Бекетова були представлені наступні чотири команди: – команда «А»: студентки групи А-2017-3 Москаленко Діана та Петрова Наталія.
– команда «Bridge monsters»: студенти групи А-2017-1 Колованов Павло, Мякотіна Єлизавета та Клещевич Валерія.
– команда «Несломленні»: студенти групи А-2017-2 Зінченко Антон, Гатіна Ганна та Горячева Ганна.
– команда «Альфа»: студентка групи А-2017-1 Балабасьова Валентина та студенти групи А-2017-3 Прудка Ельвіра та Горбатих Данило.
Перше місце в конкурсі студентських проектів виграла команда «Bridge monsters» з ХНУМГ ім. О.М. Бекетова (м. Харків, Україна). Команді вдалося побудувати найбільш атрактивний міст із спагеті, який завдяки оригінальності свого архітектурно-дизайнерського рішення був обраний тайним голосуванням усіма членами журі та присутніми.
Також макети мостів студентів нашого університету були додатково відзначені в різних номінаціях.
– Спеціальні спонсорські відзнаки та подарунки від Media Group Black Sea and Construction Chemistry Bulgaria за кращу пластичну ідею та реалізм отримав макет мосту команди «Несломленніе»;