«Архітектура як культурний феномен»
На базі кафедри Архітектури будівель і споруд розпочав свою роботу науковий гурток «Архітектура як культурний феномен» (керівники – к. арх., доц. Криворучко Н.І., ас. Нос А.І.). Його основний задум – підготовка майбутніх архітекторів до здійснення науково-дослідницької діяльності, основна проблематика якого стосується дослідження взаємодії архітектури та культури в контексті сучасних викликів.
Перше зібрання гуртку відбулося 30 вересня 2024 року і було присвячено темі «Архітектура як відображення культурної ідентичності», дослідженню архітектурних стилів у різних культурах та їх впливу на формування національної свідомості.
Також відбулося обговорення обраних наукових тем учасників, наявних можливостей для участі в наукових конференціях, Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт та публікації наукових статей.
15.04. відбулася зустріч учасників і гостей гуртка "Архітектура як культурний феномен", на якій Ігор Титаренко, аспірант ХНУМГ ім.О.М.Бекетова і Юрій Леонець, магістр університету, поділилися своїм архітектурним досвідом, впровадженням та реалізацією креативних ініціатив по розбудові міста Сум з залученням творчих спільнот, громад та небайдужих мешканців міста.
10.04. відбулася науково-аналітична робота гуртка «Архітектура як культурний феномен» за темою «Цифрові інновації в архітектурі: нові культурні виміри дизайну простору», в якій аналізували вплив цифрових технологій на архітектурний процес та їхню роль у формуванні нових культурних просторів.
Дискусія вийшла за рамки теми і учасники - студенти окреслили коло тих питань, які їх турбують, а саме, запит на сучасний погляд на архітектурну освіту як на колаборацію теорії і практики, де практика це процес у вигляді воркшопів з залученням широкого кола професіоналів різних направлень, яких об'єднує ідея розвитку міських просторів як різноманітного мистецтва - платформи для міжкультурного діалогу.
08.04. відбулося засідання студентського наукового гуртка «Архітектура як культурний феномен». Тема: «Архітектура і мистецтво: вплив культурних течій на архітектурні форми»
Взаємодія архітектури з іншими видами мистецтва в різні епохи і культурах.
18.11.2024. Тема: Доповіді здобувачів про результати досліджень і підготовку до конкурсу студентських наукових робіт
В рамках цієї теми пройшла дискусія:
Від кіля беруться ідеї? Де шукати ідеї? І взагалі що таке творчий процес? Яким чином відбувається цей спалах під назвою інсайт, або його ще називають озорення, осяяння, еврика.
Дискусія була про творчість: як мислить людина? Як відбувається творчий процес в архітектурній діяльності, в якому відбувається унікальна синергія між раціональним і інтуїтивним, що забезпечує людині здатність до глибокого проникнення в суть речей, перетворення своїх ідей на матеріальні форми. А яким чином ми можемо збуджувати наш потенціал, як працювати на нашу ідею? На ці питання зі своєї точки зору відповідали і вели дискусію учасники гурту.
Наталя: «Архітектурне проектування – це згусток факторів, які впливають на весь творчій процес: соціально-економічні, екологічні і інші фактори визначають характер і якість архітектурних рішень. Це комплексний підхід, в якому аспекти і зовнішні, і внутрішні, і економічні, і естетичні - весь контекст міста впливає на творчій процес».
Аня: «Що надихає особисто мене і від кіля брати ідеї для творчості? Я концентрувалася більше на першому аналізі, ну тобто звісно, якби сказали це збір інформації, аналіз всього того, що ми зібрали і всього того, що нас оточує, всього того, що оточує нас в проекті і таке інше, і після цього в мене починається такий процес «роздумування», так - «роздумування» … так оцей процес. Інколи він іде дуже швидко і ідеї просто з'являються на основі того, що я знаю,….. я не знаю як це працює, але, напевне, тому, що я думаю про одне і теж саме на протязі тижня, наприклад, або два, то зазвичай це закінчується тим, що мені ідея приходить уві сні. Я тоді просинаюсь і прямо записую, або в телефон, або у мене блокнот поруч лежить завжди. На роботі нещодавно ми обговорювали процеси: як ми можемо поліпшити нашу креативність? Керівник фірми архітектор, як тільки він наповнюється інформацією щодо всього: щодо аналогів, щодо самого проекту, водних даних і таке інше….. і тоді він медитує. І після цього в нього з'являються ідеї…….це напевно такий дуже, дуже сильний процес в мозку, який якось стимулює. …..це аналіз тих даних, які є в проекті. Це не тільки те, що нам дають водні дані, а щось більше, … культура, що навколо оточує людей, як вони думають, що вони роблять цілий день, як вони взаємодіють з навколишнім середовищем. Це дуже так важливо….»
Дискусія була цікавою, кожен ділився своїм особистим досвідом.